Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash playerKURUMSAL

Polat Makina 1978 yılında Aydın'da genç olmasına rağmen müteşebbis ve sanatkar ruhu ile dolu fakat sermaye ve imkanlari sınırlı İbrahim POLAT tarafindan kurulan küçük bir (4,5 m²) atölye olarak endüstri dünyasına katılmıştır.

Çelik konstrüksiyon üretiminde çeşitli dallarda başarılar kazanan Polat Makina' nın yapmış olduğu tesisler sırasıyla 1978-1983 yılları arası soğuk demircilik çatı ve değişik çelik konstrüksiyon işleri, 1983-1985 yılları arasında; çırçır fabrikası, yem ve un fabrikalarının otomasyon sistemleri, ekipmanları ve prina fabrikası imalatı yapmış, 1985-1993 yıllarında Kömür zenginleştirme tesisleri, kum ve mıcır yıkama eleme tesisleri,akaryakıt istasyonları, çatı çelik konstrüksiyon kanepeleri ve yakıt tankları,beton santrali ve ekipmanları ile özel proje ve konstrüksiyon çalişmalarında üretimlerini devam ettiren Polat Makina 1986 yılında 600 m² kapalı alan ve 7000 m² açık alana oturmuş bir fabrika ölçüsüne gelmiştir.

Polat Makina zengin üretim potansiyeli ve tecrübesini 1993 yılında Anonim Şirket çatısı altına alarak faaliyetlerini kardeşleri Mustafa POLAT ve Sami POLAT' ın 1984 ve 1986 yılları içinde firmaya katılmaları ile güçlü olarak sürdürmeye başlamıştır.

1993 yılında Türkiye'de yabancı firmaların tekelinde bulunan gerek üreticimizin maliyetinin yüksekliği nedeniyle alamayarak sağlıklı üretim yapamadığı ya da çok yüksek döviz ödeyerek alan üreticinin parasının yurt dışına kaçmasına neden olan modern zeytinyağı sıkma tesislerini yabancı firmaların kalitesinde üretmek gibi iddialı ve yurtsever bir düşünce ile kontinü sistem zeytin sıkma makinası üretimine başlamıştır.

Ürününü en kaliteli makinalarla donatan POLAT MAKİNA, Dişli kutularını aldığı yabancı firmaları bu üründeki döviz kaybına neden olduğunu irdeleyerek, çok fazla sayıda tüketilen bu redüktörlerin kendi imkanlarımızla üretilebilirliğini araştırmaya başlamıştır.1998 yılında prototip olarak üretilmeye başlanan redüktörler 3000 m²'lik kapalı alan ve CNC üretim makinalarına sahip eğitilmiş teknik kadrosuyla 2000'li yılların başından beri hem POLAT MAKİNA' nın hem de değişik sanayi alanındaki üreticilerin redüktör ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
Kaliteli fakat ucuz üretim politikasını sürdürmeye devam eden firmamız POLAT Redüktör olarak ISO 9001 Kalite Yönetim sertifikasını alarak kalitesini belgeyle kanıtlamıştır. Şu anda modern tesislerinde yıllık bazda 40.000 redüktör kapasitesine ulaşan iddialı bir marka haline gelmiştir.

Polat Tarım ve Gıda 2001 - 2006 yılları arasında zeytinyağı sıkım fabrikası olarak çalışmıştır. 2006 yılında fabrikamızı revizyona sokarak şişeleme ve paketleme tesisi kurmak için alt yapı çalışmalarına başlamıştır. Bugün 7 ayrı markası olan vizyonu geniş bir tesis haline gelmiştir. Tüm gıda sertifikalarına sahiptir. Bunların arasında ISO-22000 ve BRC sertifikaları da dahildir. Ürünümüzde önce sağlığı göz önüne alarak en iyi şartlarda üretim yapmaktayız. Ürün çeşitlerimiz arasında Özel Üretim Natürel Sızma, Erken Hasat Natürel Sızma, Taş Baskı Natürel Sızma, Soğuk Sıkım Natürel Sızma, Filtre Edilmemiş Doğal Natürel Sızma ve Organik zeytinyağlarımız bulunmaktadır. Dünyada sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için ülkemizin zeytin ve zeytinyağı kalitesini, özelliklerini, insan yaşamı üzerindeki faydalarını tüm dünyaya anlatabilen ve tanıtabilen,  aktif bir dünya şirketi olmaya çalışmaktayız.

Tesislerine oluklu mukavva ambalaj tesisi AYKUTSAN'ı Umurlu Organize Sanayiindeki modern binasında katarak bu sektörde yatırıma başlayan POLAT MAKİNA bu yatırımını 2002 ve 2003 yıllarında da sürdürerek burada yerel sanayicimizin ve üreticimizin her türlü karton kutu ve ambalaj ihtiyacını karşılayarak bir imkanı hazırlamak amacındadır.

Kalite Politikamız;
Ürün ve hizmet kalitesinde, dünya standartlarını hedeflemektedir. Uygun üretimi uygun teknoloji ile gerçekleştirerek kalitesinin sürekliliğini sağlamak için sürekli araştırmakta ve sistemini oluşturan bütün fonksiyonlarını birer birer ele alarak geliştirmektedir. Şirketimizde işveren, çalışan ve tedarikçiler tek vücut halinde aynı noktada odaklanmıştır. Bu nokta, müşterinin memnuniyetini en üst seviyede tutma arzusudur.

Üretimde standardizasyon ve kalite güvencesi esastır. Ulusal ve uluslararası standartlardaki gelişmeler yakınen takip edilmekte ve bu gelişmelerin de ötesine geçmek yani kalite güvencesinde önder olabilmek için çalışılmaktadır.